Zapojenie zásuvky svojpomocne - len pod dohľadom odbornej osoby

Veľa ľudí si myslí, že zapojenie zásuvky nie je odborná vec a teda túto činnosť nemusí vykonávať elektrikári. Inštaláciu a akýkoľvek zásah do elektrických rozvodov smie vykonávať osoba s príslušným oprávnením podľa platných noriem a predpisov. Informácie o zapojení zásuvky ale nie sú tajné, tak nižšie uvádzame s akými zásuvkami sa môžeme vôbec stretnúť. Svojpomocne je inštalácia možná, ale iba pod dohľadom odborníka.

Hneď na začiatku je dôležité si uvedomiť, že dnešné moderné zásuvky sa zapájajú do celkom troch vodičov. Je to štandard a platí to pre všetky typy klasických zásuviek, ktoré sa bežne používajú v domácnostiach, prípadne v kanceláriách či rôznych prevádzkach. Vodiče sa delia na fázový, ochranný a nulový. Každý z vodičov je označený svojou typickou farbou. Fázový vodič má čiernu farbu, nulový je modrý a ochranný disponuje žltozeleným zafarbením. Vďaka štandardizácii je prakticky nemožné si jednotlivé vodiče pomýliť.

Zapojenie dvojvodičovej zásuvky do siete TN-C

Ide o starší spôsob zapojenia, ktorý sa dnes pri novších stavbách nepoužíva, ale pokiaľ bývate v dome postavenom najneskôr na konci osemdesiatych, respektíve úplnom začiatku rokov deväťdesiatych, je dosť možné, že tento druh zapojenia doma máte. V takýchto prípadoch sa zásuvky pripájajú dvoma vodičmi. Vzhľadom na to, že sú tu zásuvky istené 10A ističmi, nie je možné pred ne zapojiť prúdový chránič. Existuje však pomerne elegantné riešenie v podobe špeciálnych adaptérov, ktoré fungujú ako prúdové chrániče. Dajú sa zaobstarať pomerne lacno, iba za niekoľko málo stoviek.

Štandardné jednoduché aj dvojité zásuvky sa musia pripojiť presne podľa platných noriem. To v praxi znamená, že ochranný kolík musí byť hore. Stredný alebo nulovací vodič má byť pripojený do pravej dutinky. Ako prvý by mal byť vzhľadom na zachovanie bezpečnosti pripojený vodič ochranný.

Ako zistíme fázu v zásuvke?

Najlepším spôsobom ako zistiť zdierku fázy je „fázovka“. Vyzerá ako skrutkovač, obsahuje tleji a má kovové zakončenie. Funguje tak, že kovového zakončenia sa dotkneme prstom a druhý koniec fázovky vložíme do zásuvky. Pokiaľ sa tlejivka rozsvieti, potom sa dotýkame fázy. Pokiaľ sa nerozsvieti, dotýkame sa „nuláka“ alebo nemusí ísť prúd.

Zapojenie trojvodičovej zásuvky do siete TN-C-S

Pri stavbách z druhej polovice deväťdesiatych rokov a ďalej sa už používa nový druh zapojenia. Zásuvky s jednou fázou je nutné tu pripojiť tromi vodičmi – fázovým (čierny, prípadne hnedý), nulovým (modrý) a ochranným (zelenožltý). Fázový vodič pri prednom pohľade na zásuvku sa zapája k ľavej zdierke, nulový sa naopak zapája k zdierke pravej. Tretí vodič, ochranný, sa pripojí na stredový kolík.

Predĺženie zásuvky

Štandardná zásuvka poskytuje možnosť pripojenia iba pre dva elektrospotrebiče, čo často nestačí. Existuje však elegantné riešenie, ktoré navyše nie je ani príliš drahé. Stačí si zaobstarať predlžovací kábel, ktorý nielenže poskytne možnosť zapojiť viac elektrospotrebičov naraz, ale zároveň je vďaka nemu možné ich pripojiť aj ďalej od samotnej zásuvky. Predlžovačka sa hodí napríklad na pripojenie PC, kde je nutné mať naraz zapojený nielen samotný počítač, prípadne monitor, ale aj ďalšie príslušenstvo ako sú tlačiareň alebo fax. Predlžovacie káble rôznych dĺžok si môžete zaobstarať napríklad na stránke zásuvka.eu

Bezpečnosť

Základom pri zapojení zásuvky 230V je bezpečnosť. Každý by mal vedieť, že než pristúpi k akejkoľvek práci na elektroinštalácii, tak je nutné vypnúť poistky. V opačnom prípade by ste z toho nemuseli vyjsť príliš dobre a hrozí vysoké riziko úrazu elektrickým prúdom. Dôležité tiež je, aby všetky zapojovacie káble mali v poriadku izoláciu. Poškodená izolácia môže robiť nemalé problémy v budúcnosti, najčastejšie v podobe skratov. Vhodné je mať aj dostatočne dlhé káble, napríklad pre prípady neskorších opráv.

Relatívne ľahká práca

Ako ste z predošlých riadkov určite pochopili, na zapojenie zásuvky odporúčame osloviť elektrikára, ktorý sa riadi určitými predpismi a pravidlami. Najdôležitejšie je pri takejto práci dbať na bezpečnosť. Elektrina je ako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán. Energetický audit.

Sme mladá a dynamická firma, ktorá borí zaužívané mýty o remeselníkoch.

© 2024 Vytvoril MARKETIER

Služby

Energetický certifikát

Fotovoltika

Prípojky

Revízie

Menu

Kariéra

Právne informácie

Kontakt